BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Deset najboljih sovjetskih i ruskih civilnih aviona

Deset najboljih sovjetskih i ruskih civilnih aviona
26.04.2020. god.


Sovjetski savez je proizveo mnoge fantastične putničke avione koji su korišćeni kako „kod kuće“, tako i u inostranstvu. Danas, nakon duge pauze koju je napravio kolaps SSSR-a, Rusija obnavlja dobru tradiciju aviogradnje, piše Russia beyond 

  1. An-2

An-2

Jednomotorni dvokrilac An-2 je pravi veteran, a proizvođen je od 1947. Kina ga čak i dalje proizvodi. An-2 se aktivno koristi u poljoprivredi, avio sportovima i putničkoj avijaciji. Sa preko 1.500 komada u operativnoj upotrebi u Rusiji danas, ovaj avion čini oko 90 odsto malog avio-sektora Rusije. Među stručnjacima je poznat kao „večiti avion“.

  1. Il-18

Il-18

Kao još jedan veteran sovjetske i ruske civilne avijacije, Il-18 je u ulozi putničkog aviona korišćen više od 40 godina, a i dalje je u upotrebi u vojsci. Omiljen je među pilotima zbog svoje pouzdanosti i lakoće upravljanja. A i putnici su voleli njegovu široku i udobnu unutrašnjost.

  1. Il-62

Il-62

Il-62 je bio prvi sovjetski putnički mlaznjak dugog doleta, napravljen za interkontinentalne letove. U vreme kada je 1963. prvi put poleteo, bio je to najveći putnički avion na svetu.

Danas je većina korisnika Il-62 u svetu prestala da ga koristi za potrebe komercijalnog putničkog transporta. Međutim, Severna Koreja i dalje koristi ove avione, a jedan od njih severnokorejskom lideru Kim Džong Unu služi kao ekvivalent američkog „Air Force One“.

  1. Jak-40

Jak-40

Konstruisan krajem šezdesetih godina prošlog veka, Jak-40 je postao prvi turbomlazni putnički avion ne samo Sovjetskog saveza, nego i u svetu. Nije imao sekciju za prtljag, pa je tako sav prtljag držan u specijalnoj pretkomori i predavan prilikom sletanja.

  1. Tu-144

Tu-144

Pored Konkorda, Tu-144 je bio jedan od dva supersonična transportna aviona koji su ušli u službu. Imao je prvi let 31. decembra 1969, što je mesec dana pre njegovog evropskog konkurenta.

Međutim, usled visokih troškova održavanja i korišćenja, kao i nepouzdanosti, Tu-144 je napušten. Ipak, NASA ga je koristila u svrhe supersoničnih istraživanja. Amerikanci su preferirali sovjetski avion u odnosu na evropski jer je bio brži: 2.300 km/h spram 2.150 km/h.

  1. Tu-154

Tu-154

Sa 1.026 napravljenih primeraka, Tu-154 je bio najproizvođeniji sovjetski putnički avion. Sa brzinom od 850 km/h, bio je to jedan od najbržih aviona tog tipa u Sovjetskom savezu. Danas se samo jedan Tu-154 koristi za putnički saobraćaj (i to u inventaru „ALROSA Airlines“ u Sibiru), dok 18 aviona ovog tipa koristi vojska.

Nažalost, Tu-154 je bio zaslužan za neke od najgorih vazduhoplovnih tragedija. Godina 1985. je donela najveću avio-havariju u istoriji sovjetskog vazduhoplovstva. Tada se Tu-154 srušio sa sve 200 putnika u Uzbekistanu. A godine 2010. se poljski Tu-154, koji je nosio državni vrh, uključujući i predsednika Leha Kačinskog, srušio blizu Smolenska.

  1. Il-86

Il-86

Sa 106 proizvedenih komada, Il-86 je bio najproizvođeniji širokotrupni mlazni putnički avion SSSR-a. „Sovjetski erbas“ je mogao da ponese 350 putnika. Planovi za modernizaciju Il-86 kako bi mogao da ponese 450 putnika nikada nisu ugledali svetlost dana.

  1. Il-96

Il-96, tačnije njegova modifikacija Il-96-300PU, danas služi kao ruski ekvivalent „Air Force One“. Opremljen je salom za ručkove, tuševima, spavaćim sobama za VIP goste, pa čak i teretanom.

  1. SSJ-100

Suhoj Superjet 100

Suhoj supermlaznjak 100 je bio prvi putnički avion napravljen u Rusiji nakon raspada Sovjetskog saveza. Danas je glavni korisnik ovog aparata, pored Rusije, meksička aviokompanija „Interdžet“ koja poseduje 22 aviona ovog tipa.

  1. MS-21

Ovo je najnoviji ruski putnički avion, a svoj prvi let je imao 2017. Početak njegove masovne proizvodnje se očekuje sledeće godine. Prema rečima njegovih konstruktora, Irkut MS-21 je u stanju da se takmiči sa savremenim uskotrupnim avionima „Erbasa“ i „Boinga“.

Boris Jegorov, Russia beyond 



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Jurij Čuprikov / TASS / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Uprkos ogromnoj vojnoj pomoći čitavog Zapada, već je svima jasno da je pobeda Rusije na ukrajinskom frontu neminovna i da će uslediti uskoro. I upravo je to i vreme...


EU i SAD guše Srbiju jer veruju da je previše slična Rusiji

Toksikološki institut u Bonu je u uzorcima sa autopsije otkrio tragove leka droperidol, teškog neuroleptika koji može da izazove infarkt, a koji Miloševiću nikada nije bio propisan. Istragu o...


Serija režiranih ratova koju je nametnula zapadna oligarhija, a koja kulminira sada sukobom sa Rusijom, samo je očajnički i uzaludni pokušaj da se očuva kriminalna i nepravedna svetska dominacija...

Svađa oko američke granične krize postala je test da li država može da prkosi saveznoj vladi kako bi se zaštitila


Navršilo se tačno 81 godina od završetka velike napadne operacije Crvene armije koja je imala za cilj da probije opsadu Lenjingrada, čijem stanovništvu je usled teškog bombardovanja i permanentne...


Ostale novosti iz rubrike »